Imprezy Integracyjne zniknęły z życia firm. Ostatnie dwa lata to czas, kiedy wielu pracowników przeszło na tryb pracy zdalnej. Takie rozwiązanie ma swoje zalety jak również i wady. Praca zdalna dla wielu osób okazała się bardzo ciekawym rozwiązaniem. W najbardziej dramatycznym momencie pandemii pracę zdalną świadczyło blisko 20% osób zatrudnionych bitcoin tumbling technique. Praca zdalna stała się dla wielu osób codziennością. Nie oznacza to jednak, że taki sposób świadczenia usług jest pozbawiony wad. Lockdown, jak również zdecydowane ograniczenie kontaktów międzyludzkich “na żywo”, obiło się na psychice nie tylko osób zatrudnionych, ale też i uczniów oraz studentów. Obecnie, powoli wracamy do trybu pracy stacjonarnej – oczywiście nie wszędzie. Nie dla wszystkich ten powrót jest łatwy. Jednym z największych problemów związanych z powrotem do stacjonarnego trybu pracy jest…Słabo zintegrowany zespół. Jest to oczywiście naturalnym następstwem komunikowania się za pomocą maili czy innych, internetowych form komunikacji. Jak rozwiązać problem słabo zintegrowanego zespołu? Na co może wpływać brak zgrania się między pracownikami i jakie mogą być konsekwencje takiego stanu rzeczy? Czy da się ten problem rozwiązać? Sprawdźmy!

Powrót do pracy stacjonarnej a integracja pracowników

Pracownik, który po okresie pracy zdalnej musi nagle przestawić się ponownie na tryb wykonywania zadań stacjonarny, jest mocno zdezorientowany. Zaburzony zostaje jego dzień pracy, nie umie się odnaleźć w nowej rzeczywistości a w efekcie, do jego pracy wkrada się chaos. Mimo iż bardzo często zna swoich współpracowników, nie jest w stanie się z nimi odpowiednio komunikować. Ma problemy z nawiązywaniem relacji w pracy, które przecież są kluczowe, aby zadania były wykonywane sprawnie i efektywnie. Pracodawca, który jest świadomy tego co się dzieje w jego firmie, będzie starał się podjąć odpowiednie działania, które mają na celu poprawę zaistniałej sytuacji. Jednym z najlepszych rozwiązań w sytuacji słabo zintegrowanego zespołu w wyniku pracy zdalnej, może być wyjazd integracyjny. Wyjazd integracyjny dla pracowników po powrocie z pracy zdalnej, pozwala nie tylko na nowo “poznać” zespół, ale też zdecydowanie pozytywnie wpływa na komunikację w zespole. 

Integracja pracowników – podstawowy element team buildingu

 

Aby firma funkcjonowała w prawidłowy sposób, musi posiadać zgrany zespół. Pod pojęciem zgrany, kryje się nie tylko to, że pracownicy znają się nawzajem, ale też i to, że potrafią się między sobą odpowiednio komunikować. Wyjazd integracyjny, np. w góry lub nad morze, to z całą pewnością bardzo dobry pomysł na to, aby zadbać prawidłowy team building. Zadania do wykonania, nad którymi uczestnicy wyjazdu integracyjnego będą musieli pracować, nie tylko poprawiają komunikację, ale też pokazują mocne strony poszczególnych członków zespołu. Tym samym, jednym z podstawowych celów, który realizują wyjazdy integracyjne, jest przede wszystkim bardziej zgrany zespół. Poznanie mocnych cech poszczególnych jego członków, pozwala na lepszą pracę – nie mamy najmniejszego problemu z realizacją powierzonych zadań, bo doskonale wiemy, kto wykona poszczególne ich części najlepiej. To jednak nie wszystko. 

Wyjazdy integracyjne pracowników to także praca 

Wiele osób zakłada – oczywiście błędnie – że wszelkiego rodzaju wyjazdy integracyjne, to rozrywka. Rzeczywiście, pracownicy nie wykonują wtedy służbowych obowiązków, nie rozmawiają z klientami czy nie wysyłają maili. Ale to nie oznacza tego, że nie pracują buy twitch followers. Integracja zespołu – poprzez realizację powierzonych im na wyjazdach integracyjnych zadań – to także praca. Współpraca, komunikacja, poprawa kompetencji miękkich – to wszystko znacząco odbija się na funkcjonowaniu firmy. Nierzadko w czasie takich wyjazdów integracyjnych odkrywane są “nowe talenty” wśród pracowników – co jest zdecydowanie wartością dodaną dla całego zespołu. Wykorzystanie umiejętności zdobytych w czasie wyjazdu integracyjnego – jeśli już będziemy mieli ich świadomość – to ostatni krok do tego, aby poprawić i przede wszystkim usprawnić funkcjonowanie danej firmy. 

Pamiętaj – nic nie zastąpi obecności drugiego człowieka 

O wyjazdach integracyjnych można powiedzieć dużo pozytywnych rzeczy i każda z nich będzie prawdą. Nie każdy jednak pamięta o tym, że możliwość przebywania na żywo ze współpracownikami to coś, czego nie są w stanie nam zrekompensować nawet najlepsze komunikatory internetowe. Komunikacja online – choć obecnie jest ona na bardzo wysokim poziomie – nadal nie zastąpi tej na żywo. Nawet spotkania na Zoomie czy okienka komunikatorów są czasem zawodne – czy to przez jakość połączenia, czy inne kwestie techniczne. Rozmowa z drugim człowiekiem, który stoi naprzeciwko nas jest zdecydowanie najlepszą formą komunikacji. W czasie trwającej pandemii, wielu pracowników zwyczajnie zapominało o tym, jak istotna ona jest – są oni przekonani o tym, że wszystkie sprawy można załatwić online. Dopiero możliwość przebywania z zespołem na żywo, rozwiązywania wspólnie zadań mających na celu integrację jak również prowadzenie niezobowiązujących rozmów na żywo uświadamia im, jak bardzo się mylili.