Case Study - imprezy integracyjne

Case Study: Poznaj trzy sprawdzone formy integracji zespołowej, które wzmocniły firmy. Dowiedz się, jakie korzyści przyniosły i jak wpływają na zespoły.

Trzy udane formy integracji zespołowej i ich wpływ na firmy

Imprezy integracyjne stają się coraz bardziej popularnym narzędziem w firmach, które dążą do budowania silnych, zgranych zespołów. W tym artykule przedstawiamy trzy różne przykłady integracji, które przyniosły firmom realne korzyści. Omówimy m.in  program indoorowy „Reakcja Łańcuchowa” realizowany przez firmę Nordea, grę miejska z elementami detektywistycznymi, którą zorganizowało SH Steel oraz geocaching w Paytree SA. Każda z tych firm miała inne potrzeby i każdej z nich przyświecał inny cel, jeśli chodzi o realizację imprez integracyjnych. To, co jednak było wspólnym mianownikiem dla każdej z nich, to fakt, że skorzystały na inwestycji w integrację zespołów, poprawiając komunikację, współpracę i zaangażowanie swoich pracowników.

Nordea – Program indoorowy „Reakcja Łańcuchowa”

Nordea, jedna z największych instytucji finansowych w Europie Północnej, zorganizowała program integracyjny „Reakcja Łańcuchowa”, który miał na celu poprawę komunikacji i współpracy między działami. Warto podkreślić, że był to program międzynarodowy, a jego głównym zadaniem było poprawienie komunikacji. W ramach tej zabawy zespoły tworzyły serię połączonych mechanizmów, które w odpowiedniej kolejności tworzyły spektakularny efekt „reakcji łańcuchowej”.

Co zostało osiągnięte za pomocą tego rodzaju programu w firmie Nordea?

  • Lepsza komunikacja między działami – program wymagał stałej wymiany informacji i współpracy, co przełożyło się na swobodniejszy przepływ informacji po wydarzeniu. Uczestnicy musieli zwrócić szczególną uwagę na komunikację. Istotne było wysyłanie jasnych i czytelnych komunikatów, które w efekcie końcowym przekładały się na sukces całego zespołu.
  • Zwiększenie kreatywności – pracownicy zainspirowani kreatywnym zadaniem zaczęli bardziej innowacyjnie podchodzić do codziennych wyzwań. To z kolei przyniosło znaczącą poprawę w pracy poszczególnych zespołów funkcjonujących w firmie. 
  • Wzmocnienie relacji – zespoły nawiązały bliższe więzi, co poprawiło atmosferę i sprzyjało budowaniu zaufania. Zminimalizowane zostały wewnętrzne konflikty. Pracownicy bardziej zaczęli zwracać uwagę na to, co i w jaki sposób do siebie wzajemnie komunikują. 

KSH Steel Sp. z o.o. – Gra miejska z elementami detektywistycznymi

KSH Steel  w celu poprawy integracji pracowników, postawiła na organizację gry miejskiej z elementami detektywistycznymi. Celem tego rodzaju imprezy integracyjnej było zacieśnienie więzi między pracownikami i poprawa przepływu informacji między różnymi działami. W czasie gry uczestnicy zostali podzieleni na zespoły i wspólnie musieli rozwiązywać zagadki. Celem gry było odnalezienie „zaginionego kontraktu” ukrytego w centrum miasta. Realizacja tego zadania wymagała ścisłej współpracy i szybkiej wymiany informacji.

Jakie efekty udało się osiągnąć dzięki realizacji imprezy integracyjnej w firmie KSH Steel SP. z o.o.?

  • Poprawa komunikacji – pracownicy zaczęli lepiej rozumieć rolę komunikacji, co zaowocowało sprawniejszym przepływem informacji między działami. Przełożyło się to także na efektywność pracowników podczas wykonywania powierzonych im zadań w pracy.
  • Budowanie zaufania – praca nad rozwiązaniem zagadek w grupie stworzyła przestrzeń do budowania wzajemnego zaufania, a współpraca stała się bardziej płynna i naturalna. Dzięki temu, problem konfliktów czy niedomówień w zasadzie przestał istnieć w firmie. Pracownicy poszczególnych działów zaczęli lepiej między sobą współpracować, co także przyniosło korzyści dla firmy (w tym także i te finansowe).
  • Większa motywacja i zaangażowanie – pracownicy wyrazili chęć do dalszych działań integracyjnych, co pozytywnie wpłynęło na ich zadowolenie z pracy. Zwiększyło to także ich motywację do wykonywania powierzonych zadań. 

Paytree SA – Geocaching jako integracja zespołowa

Paytree SA, firma z branży technologii finansowych, zdecydowała się na organizację imprezy integracyjnej w formie geocachingu. W tej grze terenowej pracownicy podzieleni na zespoły szukali „skarbów” w pobliskim parku za pomocą GPS i wskazówek. Każda odnaleziona skrzynka zawierała zagadkę do rozwiązania, co wymagało współpracy i nieszablonowego podejścia.

Co zostało osiągnięte dzięki takiej formie imprezy integracyjnej?

  • Lepsza współpraca między działami – integracja pozwoliła na lepsze poznanie się pracowników i poprawiła komunikację między różnymi działami. Dzięki temu, znacząco poprawiła się atmosfera w pracy a także komunikacja. 
  • Rozwój umiejętności rozwiązywania problemów – gra terenowa wymagała szybkiego podejmowania decyzji, co przełożyło się na bardziej kreatywne podejście do pracy w codziennych projektach. W efekcie zniwelowane zostały także problemy wewnętrzne w tym przede wszystkim problem z komunikacją pomiędzy działami. Również problemy, z którymi na co dzień musieli się mierzyć pracownicy zaczęły być rozwiązywane sprawniej i bez większych nerwów. 
  • Większa motywacja i satysfakcja – pracownicy byli bardziej zaangażowani w swoje zadania, a atmosfera w firmie znacznie się poprawiła po wydarzeniu. Zwiększyła się także ich motywacja do pracy, co przełożyło się na poprawę funkcjonowania całej firmy. 

Wnioski

Każdy z przedstawionych przypadków pokazuje, że dobrze przemyślana integracja może przynieść wymierne korzyści. Wśród nich należy wskazać przede wszystkim realną poprawę komunikacji, wzmocnienie współpracy i zwiększenie zaangażowania zespołu. Odpowiednie dostosowanie formy integracji do specyfiki firmy, tak jak miało to miejsce w przypadku omawianych firm, jest bardzo ważne dla osiągnięcia sukcesu. Niezależnie jednak od wybranej formy integracji, inwestycja w zgrany zespół zwraca się w postaci bardziej zmotywowanych i zaangażowanych pracowników, co pozytywnie wpływa na rozwój całej firmy.

Zapytaj o:

INNE artykuły KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zorganizować imprezę firmową?

Imprezy firmowe to świetna okazja do integracji zespołu, poprawy atmosfery w pracy i zwiększenia zaangażowania pracowników. Aby jednak wydarzenie było udane, warto zadbać o jego odpowiednie zaplanowanie. Sprawdź, jak krok po kroku powinna wyglądać organizacja imprezy firmowej.

WIęcej o evencie »
kryminalne zagadki wyjazd integracyjny

Kryminalne Zagadki

„Kryminalne Zagadki” to pełna emocji gra detektywistyczna, która przenosi uczestników w świat śledztwa, tajemnic i dedukcji. Zespoły śledcze analizują dowody, przesłuchują świadków i rywalizują, by jako pierwsi rozwiązać zagadkę! Współpraca, logiczne myślenie i dreszczyk emocji sprawią, że integracja firmowa stanie się niezapomnianą przygodą.

WIęcej o evencie »

Tu zaczyna się przygoda

Jutra może nie być, nie czekaj.