Jak wiadomo, najlepsze wyniki osiągają zespoły zgrane, które dobrze się rozumieją, chętnie ze sobą współpracują, a także znają swój potencjał i wiedzą, jak go wykorzystać. Pracodawcy powinni na różne sposoby wspierać budujące się więzi między pracownikami. Jedną z popularnych metod jest proponowanie różnych aktywności, imprez i wyjazdów, na których mogą bliżej się poznać. Taki event trzeba jednak odpowiednio przygotować, by rzeczywiście przyniósł oczekiwane efekty. Podpowiadamy, jak zachęcić pracowników do integracji w ramach imprezy integracyjnej!
Co zrobić, jeżeli pracownicy wstydzą się integrować?
Śmiałe, otwarte, pozytywnie nastawione osoby w większości przypadków dobrze odnajdują się w każdych okolicznościach. Może się jednak zdarzyć, że pracownicy są raczej powściągliwi i wycofani. Na co dzień mogą doskonale wywiązywać się ze swoich obowiązków oraz efektywnie współpracować z innymi, ale przy tym są skrępowani w sytuacjach towarzyskich. Co zrobić w takiej sytuacji?
Przede wszystkim nie należy zmuszać nikogo do aktywności, w których czuje się niekomfortowo. Nie ma sensu organizować bankietu, gdy istnieje ryzyko, że większość zaproszonych będzie wbijać wzrok w talerz. Najlepiej jest po prostu poprosić swoich podwładnych o opinię w kwestii tego, co najbardziej by ich interesowało. Dobrze zadbać o to, by wydarzenie było po prostu ciekawe i angażujące. Nieśmiałe osoby naturalnie otwierają się w momencie, gdy coś ich zafascynuje, zachwyci czy wprawi w dobry nastrój.
Dobrym rozwiązaniem są także aktywności związane z zabawami zespołowymi w mniejszych, losowych grupach, np. w parach czy w trójkach. Wtedy zdecydowanie łatwiej jest się przełamać, a konieczność współpracy skutecznie zachęca do poznawania się.
Oczywiście warto też zadbać o odpowiedni poczęstunek. Odrobina alkoholu z pewnością pomoże przełamać pierwsze lody i stworzyć przyjemną atmosferę. Dobrze zaoferować duży wybór trunków, tak by każdy mógł dobrać coś zgodnie ze swoimi preferencjami.
Co zrobić, jeżeli pracownicy skupiają się tylko na jedzeniu i piciu?
Na imprezach z poczęstunkiem istnieje niestety ryzyko, że uczestnicy będą głównie zajmować się jedzeniem i piciem. Wtedy przyjęcie może zacząć przypominać imieniny u nudnej ciotki, a przez to wiele osób będzie chcieć jak najszybciej udać się do domu. Aby temu zapobiec, trzeba po prostu zaplanować jakieś atrakcje, które zachęcą do wspólnej zabawy i rozmów oraz wprawią wszystkich w dobry nastrój. Na wszelki wypadek można też po prostu zrezygnować ze stołów na rzecz zimnego bufetu czy zdecydować się raczej na coctailparty w stylu amerykańskim.
Ciekawą opcją jest impreza tematyczna. Do popularnych motywów przewodnich zaliczają się wszystkie te powiązane z konkretnymi latami o wyrazistej stylistyce, takimi jak np. 20. czy 80. W Polsce dużym powodzeniem cieszą się też zabawy nawiązujące do PRL-u. Świetnym pomysłem jest również wieczór kryminalny, najlepiej połączony z zabawą polegającą na rozwiązaniu jakieś zagadki. Niezależnie od wybranej konwencji warto zadbać o odpowiednie gry i zabawy, które pozwolą jeszcze lepiej wczuć się w dany klimat. Mogą być to np. quizy, wyzwania zespołowe czy nawet turnieje – taneczne, wokalne, barmańskie itp.
Po czym poznać pracownika-introwertyka?
Introwertycy to osoby z reguły bardziej wycofane, które nie są duszami towarzystwa. Nie są zbyt aktywni na spotkaniach czy nie są wulkanami energii i pomysłów podczas pracy w zespole, ale za to doskonale wywiązują się ze swoich obowiązków. Są często bardzo sumienni, dobrze zorganizowani i nierzadko szczególnie odporni na stres. Oczywiście opis ten jest bardzo ogólny, ponieważ każdy jest inny, a ekstrawertyzm i introwertyzm zawsze mieści się w pewnym spektrum.
Wbrew pozorom nie wszyscy introwertycy są samotnikami, którzy w ogóle się nie odzywają i nie chcą się kontaktować z innymi. Najczęściej lepiej czują się w samotności i wydajniej pracują w pojedynkę, ale wcale nie musi to oznaczać, że są skrajnie nieśmiali czy aspołeczni.
Jeśli zauważy się w pracy osobę, które raczej stoi z boku, mało angażuje się w dyskusje i preferuje pracę w pojedynkę, najprawdopodobniej jest to introwertyk. Jak zachęcić go do integracji? Oczywiście nie ma sensu do niczego przekonywać na siłę. Najlepiej przyciągnąć uwagę czymś naprawdę ciekawym (zgodnym z zainteresowaniami) albo dodatkowymi korzyściami, np. możliwością zdobycia nowej wiedzy (na warsztatach) albo fizycznej nagrody (w ramach konkursu).
Jak zachęcić ludzi do wspólnej zabawy?
Ciekawe atrakcje i miła atmosfera sprawiają, że nikogo tak naprawdę nie trzeba specjalnie zachęcać do zabawy. Jeśli jednak planuje się przygotować imprezę dla większej liczby pracowników, część z nich dopiero będzie miało szansę pierwszy raz się poznać albo z innego powodu na początku może być dość niezręcznie, pomocni będą specjalni koordynatorzy.
Quiz czy gry zespołowe powinny być odpowiednio prowadzone, tak by całość budziła zainteresowanie i odbywała się z właściwą dynamiką. Z tego względu pracodawcy coraz częściej decydują się po prostu skorzystać ze wsparcia firm specjalizujących się w organizacji takich eventów. Wtedy mają pewność, że doświadczeni specjaliści przygotują wszystko na najwyższym poziomie. Do tego takie rozwiązanie jest po prostu najwygodniejsze i najbardziej opłacalne.